Łazienka

Na co zwrócić uwagę, wybierając armaturę do łazienki?

Wykańczanie łazienki to szereg decyzji, które należy podjąć w kwestii wyboru materiałów. Podjęcie właściwych i odpowiednich decyzji ma wpływ na późniejsze wydatki na wodę czy energię elektryczną. W związku z tym wybierając armaturę łazienkową, nie zwracajmy uwagi, tylko i wyłącznie na estetykę i wygląd zewnętrzny. Spójrzmy także na inne istotne parametry. Na co zwrócić uwagę, wybierając armaturę do łazienki? Czym się kierować przy wyborze produktów? Zapraszamy do poniższego artykułu.

armatura łazienkowa

Bateria podtynkowa, stojąca czy naścienna?

Podejmując decyzję odnośnie armatury sanitarnej, należy określić, jaki rodzaj baterii chcemy zamontować. Na rynku są dostępne różne rodzaje, w tym między innymi bateria naścienna, stojąca i bateria podtynkowa. Baterię naścienną mocuje się do ściany nad umywalką, wanną lub w kabinie prysznicowej. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku baterii stojącej, np. baterii Kohlman Experience Black, która jest jednouchwytową baterią stojącą z najnowszej kolekcji producenta.

Tego rodzaju produkty są dość często wybierane, ponieważ ich cena jest stosunkowo niska w stosunku do jakości. Poza tym montaż jest bardzo prosty. Ostatni rodzaj baterii to bateria podtynkowa, gdzie część baterii jest ukryta. Na zewnątrz jest widoczny tylko uchwyt lub kurki i kran. Zastosowanie tego typu baterii jest mocno widoczne w minimalistycznych łazienkach.

Baterie jedno i dwuuchwytowe – które wybrać?

Baterie z dwoma uchwytami idealnie odnajdą się w klimacie vintage oraz klasycznej elegancji. Kurek do ciepłej i do zimnej wody wygląda bardzo stylowo, ale nie pasuje do nowoczesnych wnętrz. Ponadto dwa uchwyty wiążą się z większym zużyciem wody. Troszkę musimy kręcić kurkami, aby dopasować strumień wody o odpowiedniej temperaturze. W związku z tym baterie jednouchwytowe są bardziej ekologiczne pod względem użycia wody i prądu.  Ekonomiczne rozwiązanie znajdziemy w produkcie Roca Naia black. Dodatkową oszczędność wody zapewni perlator wmontowany w baterię, który pod wpływem powietrza rozprasza cząsteczki wody, zwiększając tym samym jej objętość.

Walory estetyczne baterii łazienkowych

Mimo że przy wyborze armatury nie powinniśmy kierować się tylko i wyłącznie jej wyglądem, odgrywa ona dość istotną rolę. Musi ona być spójna z charakterem wnętrza i dobrana do stylu, jaki panuje w pomieszczeniu. Przed wybraniem się do sklepu, warto przejrzeć aktualne trendy na stronach internetowych oraz dopasować produkty do wizji, jaką mamy odnośnie wystroju łazienki.

Obecnie wielu producentów proponuje eleganckie rozwiązania, które łączą walory estetyczne z funkcjonalnością. To tutaj rozpoczyna się nasz dzień od porannego prysznica i kończy wieczorną toaletą. To w łazience zaznamy spokoju i intymności, jakiej brakuje nam w pozostałych pomieszczeniach w mieszkaniu. Zatem łazienka to ta strefa komfortu, która musi dostarczyć nam wygody i funkcjonalności w każdym zakresie. Musi być więc urządzona, w takim stylu, abyśmy czuli się w niej dobrze. A na jej design składa się wiele czynników, w tym między innymi wybór idealnej armatury łazienkowej.